Kıbrıs hakkında tarihi, turistik, coğrafi bilgilerin yanında multimedialara ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs

Kıbrıs (Yunanca:Κύπρος,Kýpros) Akdeniz'in üçüncü büyük adası. Kuzeyinde 65 km mesafe ile Türkiye, doğusunda 112 km mesafe ile Suriye, 267 km ile İsrail, 162 km ile Lübnan; güneyinde 418 km ile Mısır; kuzey batısında ise 965 km ile Yunanistan yer almaktadır.

Kıbrıs, Akdeniz'in Sicilya ve Sardinya'dan sonra üçüncü büyük adasıdır. Kıbrıs adası 30.33 ve 35.41 enlemleri ve 32.23 ve 34.55 boylamları arasında yer almaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yüzölçümü 3.355 km²'dir. Yaklaşık olarak ada sahillerinin yarısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisindedir.

Kibris Fotoğraflari

Kıbrıs Fotoğrafları

kıbrıs

Kıbrıs Fotoğrafları

KIBRIS FOTOĞRAFLARI

LEFKE

Soli Harabeleri

GÜZELYURT

GÜZELYURT

St. Mamas Manastırı

St. Mamas, 12. yy'da yaşamış Hıristiyan bir azizdir. Adada onun adına adanmış 14 kilise olduğu söylenmektedir. St. Mamas manastırı 18. yy. 'dan kalmadır. Giriş ve sütunları Bizans kilisesinden kalıntıların üzerine Lüzinyanlar tarafından inşa edilmiştir. St. Mamas'ın mezarının başından beri aynı yerde olduğu sanılmaktadır. İkonastasisinin mermer alt kısmı Venedik kalkanlarıyla bezelidir. Ağaçtan yapılmış boyalı üst kısmı 16. yy oymacılık sanatının örneklerindendir.

MAĞUSA

MAĞUSA

Othello Kalesi

Girne

GİRNE

Girne Kalesi

LEFKOŞA

LEFKOŞA

Girne Kapısı:

İçerik yayınları